DUYURULAR:
Kayıtlı duyuru bulunamadı
Karakter Boyutu :

Merkez

DERNEKPAZARI İLÇESİ

            

     Abdurrezzak CANPOLAT                                           Cevdet Cemal CANSIZ

               Kaymakam                                                             Belediye Başkanı

Abdurrezzak CANPOLAT: 1979 yılında Erzurum ili Pasinler ilçesi Taşkaynak Köyü’nde doğdu. İlkokulu Erzurum Alparslan İlkokulu’nda, Orta ve lise öğrenimini Erzurum Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Akabinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde 3 yıl süreyle Biyoloji Öğretmenliği okudu, kişisel sebeplerden dolayı okulu yarıda bırakarak ayrıldı. Aynı yıl Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandı ve 2004 yılında mezun oldu. Memuriyet hayatına 2005 yılında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde memur olarak başladı. 2007 yılında Maliye Bakanlığında Vergi Denetmen Yardımcısı olarak memuriyet hayatına devam etti. 2007 yılında İçişleri Bakanlığının açtığı Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak 95 dönem Kütahya kaymakam adayı olarak 25.03.2008 tarihinde Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. Sırasıyla Kütahya vilayet stajı, Ankara Haymana ilçesi Kaymakam refikliği stajı, Muğla teftiş stajı ve Eskişehir İnönü ilçesinde 7 ay süreyle Kaymakam vekilliği görevinde bulundu. İngiltere Reading Üniversitesi’nde 1 yıl süreyle İngilizce eğitimi aldı. Yurtdışı dönüşü 95. dönem kaymakamlık kursuna katıldı ve başarıyla tamamladı. Dilek hanımla evli olup Ezgi İrem adında bir kız çocuğu babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Cevdet Cemal CANSIZ: 1956 yılında Trabzon ili Dernekpazarı ilçesi Yeniçami mahallesinde doğdu.İlk ve ortaöğretimini Dernekpazarında tamamlayıp liseyi çaykara lisesinde bitirdi. Daha sonra açıköğretim fakültesi işletme bölümünü bitirdi. Nakliye ve inşaat sektöründe serbest olarak calıştı. 5 yıl belediye meclis üyeliğinde görev yaptı. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Ak Partiden Dernekpazarı Belediye Başkanlığına seçildi. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

(KONDU- YENİCAMİ-GÜNEY VE MERKEZ MAHALLELERİ )

İlçenin batısında bulunan ve dört yerleşim alanından ibaret olan mahallenin bir bölümü de merkezin doğusunda bulunur.

Tek Mahalle tek muhtarlık olan Kondu bu durumu sürdürürken Belediyenin isteği, Kaymakamın olumlu görüş bildirmesiyle mahallenin  yerleşim alanlarına göre dört mahalleye bölünmesi isteği  12,11,2007 tarih ve 1702  sayılı valilik oluruyla  bölünerek, Kondu, Güney, Yeni Cami ve Merkez mahalleleri adı altında  dört mahalleye dönüştürüldü.

İlçemiz dört yerleşim bölümünden oluşan tek mahalleydi.

Belediye Meclisinin 15,06,1999  gün ve 3 sayılı kararıyla  yerleşim yerlerine göre aynı adları taşıyan  dört mahalleye bölünmesi Kaymakamlık Makamına sunulmuştu. Kaymakamlıkça da olumlu görülüp İl Makamına sunuldu.  İlin yaptığı değerlendirme sonucu:  Olumlu görülerek ilçemiz dört mahalleye dönüştürüldü. Trabzon Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 12.11.2007 tarih ve 1705 sayılı Kaymakamlık Mahalli idareler Bürosunun 27.11.2007 tarih ve B054VLK4614800/490 sayılı yazılarından anlaşıldığı gibi ilçemiz

KONDU

MERKEZ

GÜNEY

YENİCAMİ adlarında dört mahalleye dönüştürüldü

Mahallelerin yerleşim tarihi ilçenin genel tarihi ile belirlenir. M.Ö. 785. Yılda   Metler’in  devamı Persler tarafından şenlendiği sanılmaktadır. Cenevizlilerin de  bunları   şenleyenlerden   olduğu söylenir. Kondu adının ilk gelenlerin  yerleşmesinden, konaklamak  anlamından  oluştuğu varsayımı ağır basmaktadır. Diğer yerleşim alanlarının adlarından yola  çıkarsak ilk yerleşenlerin ve yaşayanların Türk olduğu ortaya çıkar. Adı baştan beri Kondu’ dur.  Köy adları  Türkçe olarak değiştiğinde buranın adı değişmedi.

Belediye olması nedeniyle  yol  islahı köyler kadar gelişmedi.  Her mahalleye ulaşan yol mevcut ama  çoğu stabilizedir.

 

KONDU MAHALLESİ : İlçe Merkezinin Kuzey Batısında yer alan Kondu Mahallesi ile  Yeni Cami  Mahallesi birbirine bağlı olduğundan  bakıldığında tek  mahalle görünümü   arz eder.

Merkez mahallesi de İlçenin doğu ve batısında iki bölüm halindedir. Batıda kalan bölüm Güney Mahallesinin doğusunda yer alır.                                            

                                                   

                                                                Yaşar YILMAZ

                                                              Kondu Mh.Muhtarı 

YENİ CAMİ MAHALLESİ  ( TORHANTOZ)

İlçe merkezinin batısında yer alır. Kondu Mahallesi ile   iç içe  olduğundan  ilk bakışta tek mahalle  görüntüsü arzeder.


                                                      

                                                                  Ahmet YILDIZ

                                                            Yenicami mh.Muhtarı 

MERKEZ MAHALLESİ: Yeni Cami ve Güney Mahalleleri nin doğusunda yer alır. Solaklı Deresi mahalleyi ikiye ayırdı.

                                                          

                                                                  Metin AYDOĞAN

                                                                   Merkez Muhtarı

GÜNEY MAHALLESİ  (KAÇAL ) : Kayıtlara göre  ilçenin en  eski  yerleşim yeri olup İlçe merkezinin batısında *Kondu ve Yenicami nin Güneyinde  yer alır.

                                                                  

                                                                                 Yaşar FALCI

                                                                             Güney Mh.Muhtarı

 

Kaynak: Fahri Düzenli