DUYURULAR:
Kayıtlı duyuru bulunamadı
Karakter Boyutu :

Merkez

                      
                       
Musa ÜÇGÜL                        Namık Kemal GEDİKOĞLU
              Çaykara Kaymakamı              Çaykara belediye Başkanı Namık Kemal GEDİKOĞLU: 1957 Çaykara’da doğdu. İlk ve Orta Öğretimini Çaykara’da tamamladı. Ankara Maliye Okulundan mezun oldu. 1977 yılında Balıkesir Askeri Saymanlığına Muhasebe Memuru, 1979 yılında Burhaniye Vergi Dairesi Müdürlüğüne Gelir Memuru olarak atandı. Aynı dairede 1985 yılında Gelir Şefi olan Gedikoğlu, 2003 yılında Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi.

 

ÇAYKARA İLÇESİ

İlçenin tarihi, genelde Trabzon’un tarihi ile ilişkilidir. Tarihi bilgilere göre İlçemiz, Eti’ler den itibaren birçok Kavimlerin uğrağı olmuştur. Peçeneklerin ve Bizanslıların hakimiyeti altına girmiş tir. En son olarak 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u Rum Pontus İmparatorluğundan alması ile kesin olarak Osmanlı İmparatorluğundan alması ile kesin olarak Osmanlı İmparatorluğunun yönetimine geçmiştir. Bu dönemde İlçemiz halkının İslamlaşması için Maraş İlinden gelen Alperenlerin, Şeyhlerin bu yörede geniş çapta propaganda faaliyetleri sürdürdükleri rivayetlere dayanır. Yine Kemer dağında Maraşlı köyünde ve Of İlçesinin Eski Pazar Kasabasındaki mezarların bu Alperenlere ait olduğu rivayet edilir.

1915 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında İlçemiz Rus ordularının işgaline uğrar. İlçemizin 27 km güneyindeki Sultanmurat yaylasında bulunan “Şehitler Tepesi” bu savaşta şehit düşen Türk Askerlerinin ölümsüz anıtıdır.

İlçemiz 1925 yılına kadar Of İlçesine bağlı bir köy iken, 1925 yılında Bucak, 01.06.1947 yılında 5071 sayılı kanunla İlçe statüsüne kavuşmuş, 01.01.1948 tarihinde fiilen teşkilatlandırılmıştır.27 Şubat İlçemizin kurtuluş günü, 23 Haziran Sultanmurat Şehitlerini anma günü olarak kutlanmaktadır.İlçemiz, dağlık, yamaç ve kayalık bir yapıya sahiptir. Trabzon ili’ne 75 km uzaklıktadır. İlçe Merkezi denizden 280 m yükseklikte olup, 25 km içeridedir. Of ilçesinden Bayburt İli İstikametine uzanan vadinin içinde kurulmuştur.

 

Soğanlı dağları ve Uzungöl bucağının doğu ve güneyinde bulunan dağlardan çıkan sular, Ataköy kasabası yakınından birleşerek Solaklı Çayı adını alır ve Of ilçesinde denize dökülür. Solaklı çayının yatağı dar olduğundan, bu çayın kenarında bulunan İlçemizde yerleşim alanı dardır. Trabzon ilinin deniz sahilinden içeride olan 6 ilçesinden biridir. İlçenin 420 km2.lik bir yerleşim alanı vardır.Of -Dernekpazarı-Çaykara-Bayburt Devlet Karayolu Solaklı Çayı’nı takip eder. Bayburt ili sınırları içinde bulunan Soğanlı Dağlarının yüksekliği 3.000 metre yi bulur.